چاپ مطلب

واکسن روتا ویروس در کودکان

تاریخ انتشار ۱۳۹۶/۹/۱۰ , ۰:۱۵

روتاویروس در کودکان

 

روتاویروس چیست؟

روتاویروس، ویروسی است که باعث اسهال شده و اغلب نوزادان و کودکان کم سن را درگیر می‌کند. اسهال ناشی از روتاویروس ممکن است شدید بوده و منجر به کم آبی بدن شود. استفراغ و تب نیز در نوزادان مبتلا به روتاویروس شایع است.

پیش از واکسن روتاویروس، بیماری روتاویروس یک مشکل جدی و شایع برای کودکان در سرتاسر دنیا بود. تقریباً همه کودکان در ایالات متحده حداقل یک عفونت روتاویروس را پیش از پنج ‌سالگی تجربه کرده بودند. از زمان دسترسی به واکسن روتاویروس در برخی کشورها، بستری شدن در بیمارستان و مراجعات اورژانسی برای روتاویروس در این کشورها تا حد چشمگیری کاهش یافته است.

 

دریافت واکسن روتاویروس چگونه است؟

دوزهای واکسن روتاویروس به صورت زیر توصیه می‌شود:

 • دوز اول در دو ماهگی
 • دوز دوم در چهار ماهگی
 • دوز سوم در شش ماهگی (در صورت لزوم)

کودک دور اول واکسن را باید بیش از 12 هفتگی دریافت کند و دوز آخر آن باید تا هشت ماهگی دریافت شده باشد. دریافت واکسن روتاویروس هم‌زمان با واکسن‌های دیگر می‌تواند بی ‌خطر باشد.

تقریباً همه کودکان که واکسن روتاویروس دریافت می‌کنند، در مقابل اسهال شدید روتاویروس محافظت شده و بیشتر این کودکان هرگز دچار اسهال روتاویروس نمی‌شوند.

این واکسن جلوی اسهال یا استفراغ حاصل از میکروب‌های دیگر را نمی‌گیرد.

 

کدام کودکان نباید واکسن روتاویروس دریافت کنند

 • کودکانی که واکنش آلرژی خطرناک به یک دوز واکسن روتاویروس نشان داده ‌اند، نباید دوز دیگر آن را دریافت کنند.
 • کودکانی که آلرژی شدید  به هر یک از ترکیبات واکسن روتاویروس نشان داده اند نباید این واکسن را بزنند. در صورتی که کودک شما هر گونه واکنش آلرژی شدید از جمله آلرژی شدید لاتکس دارد موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.
 • کودکانی که به نقص ایمنی مرکب شدید (severe combined immunodeficiency) مبتلا هستند نباید واکسن روتاویروس دریافت کنند.
 • کودکانی که نوعی انسداد روده به نام در هم روی روده دارند، نباید واکسن روتاویروس دریافت نمایند.
 • کودکانی که اندکی ناخوش هستند می‌توانند واکسن بزنند اما کودکانی که بیماری متوسط تا شدید دارند باید منتظر بماند تا بهبود می‌یابند. این شامل کودکان مبتلا به اسهال یا استفراغ متوسط یا شدید نیز می‌شود.

در صورتی که سیستم ایمنی کودک شما به دلایل زیر ضعیف است، بیش از زدن واکسن پزشک صحبت کنید:

 • ابتلا به بیماری ایدز یا هر بیماری دیگری که در سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد
 • تحت درمان با داروهایی مانند استروئیدها
 • ابتلا به سرطان یا درمان سرطان با داروها یا پرتو ایکس

 

خطرات و عوارض جانبی واکسن روتاویروس

واکسن نیز همانند هر داروی دیگری ممکن است عوارض جانبی در برخی افراد ایجاد کند. این عوارض معمولاً خفیف بوده و به خودی خود برطرف می‌شوند. عوارض جانبی جدی در اثر واکسن نیز ممکن است اتفاق بیفتد اما نادر است.

بیشتر کودکانی که واکسن روتاویروس دریافت می‌کنند، با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوند. اما برخی از کودکان ممکن است دچار مشکلاتی شوند که به صورت زیر است:

عوارض خفیف واکسن روتاویروس

 • ممکن است کودک پس از یک دوز واکسن روتاویروس تحریک‌ پذیر شده یا دچار اسهال یا استفراغ موقتی و خفیف شود.

عوارض شدید واکسن روتاویروس

 • در هم روی روده نوعی انسداد روده است که باید در بیمارستان درمان شود و ممکن است نیازمند جراحی باشد. این اتفاق به صورت طبیعی در برخی از کودکان پاسخ می‌دهد و معمولاً هیچ علت مشخصی برای آن نمی‌توان پیدا کرد. با این حال احتمال کمی وجود دارد که کودک در اثر دریافت واکسن روتاویروس دچار این انسداد روده شود. معمولاً این اتفاق یک هفته پس از دوز اول یا دوم واکسن رخ می‌دهد. تخمین زده می‌شود احتمال در هم روی روده در اثر واکسن روتاویروس از حدود یک نفر در هر 20000 کودک تا یک نفر در هر 100000 کودکی که واکسن روتاویروس را دریافت کرده‌ اند می‌تواند متفاوت باشد. اطلاعات بیشتر را از متخصص اطفال دریافت نمایید.

مشکلات احتمالی که ممکن است پس از هر واکسنی اتفاق بیفتد

 • هر دارویی ممکن است باعث واکنش آلرژی شدید شود. چنین واکنش‌هایی در مورد واکسن‌ها بسیار نادر است و تخمین زده می‌شود تعداد آن کمتر از یک نفر در هر میلیون دوز واکسن باشد و معمولاً ظرف چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون اتفاق می‌افتد.
 • احتمال آسیب‌های جدی یا مرگ علت دریافت واکسن بسیار بعید است.

ایمنی واکسن‌ها همیشه تحت نظر قرار دارد بنابراین لازم نیست والدین نگران این موضوع باشند.

 

علائم و نشانه ‌های بروز مشکلات جدی پس از واکسن روتاویروس چیست؟

در مورد انسداد روده مراقب علائم دل درد همراه با گریه شدید کودک باشید. این دوره‌ های دل درد ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد و به صورت متناوب چندین مرتبه ظرف یک ساعت اتفاق بیفتند. ممکن است کودک هنگام تجربه‌ی دل درد، پاهای خود را به سمت سینه بکشد.

همچنین ممکن است کودک چندین مرتبه استفراغ کند یا در مدفوع او خون دیده شود یا ممکن است کودک به نظر ضعیف یا بسیار تحریک پذیر برسد. این علایم معمولاً در هفته اول پس از دریافت دوز اول یا دوم واکسن روتاویروس اتفاق می‌افتد اما پس از واکسن باید تا مدت‌ها مراقب علائم کودک باشید.

مراقب هر علامت و نشانه‌ ای که نگران کننده است مانند علائم واکنش آلرژی شدید، تب بالا یا رفتارهای غیر طبیعی باشید.

علائم واکنش آلرژی شدید ممکن است شامل کهیر، تورم صورت و گلو، دشوار شدن تنفس یا خواب ‌آلودگی غیر طبیعی باشد. این علایم ممکن است ظرف چند دقیقه تا چند سال پس از واکسن زدن رخ بدهد.

 

در صورت بروز مشکلات جدی حاصل از واکسیناسیون چه باید کرد؟

در مورد انسداد روده باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که نمی‌توانید خود را به پزشک برسانید کودک را به بیمارستان ببرید و به آنها بگویید کودکان واکسن روتاویروس زده است.

اگر فکر می‌کنید ممکن است کودک دچار واکنش آلرژی شدید شده باشد فوراً با اورژانس تماس بگیرید

با تشکر دکتر بهنام مقدادی

چاپ مطلب